Jesteś ósmoklasistą planującym swoją przyszłość?

Nasz projekt pomoże Ci podejść do jednej z najważniejszych decyzji w twoim życiu - wyboru szkoły średniej
Ankieta
blobblobblob

Nasza Misja

Pomagamy w wyborze szkoły średniej

Warsztaty Szkolne
Działamy stacjonarnie na terenie Bielska-Białej i okolic organizując ciekawe i inspirujące warsztaty dla młodzieży
Social Media
Na naszych social mediach pojawiają się przydatne informacje i wywiady z uczniami szkół średnich
Działamy Rzetelnie
Współpracujemy ze stworzyszeniami i fundacjami korzystając ze wsparcia merytorycznego ekspertów
Zbieramy Feedback
Problemy jakie poruszycie na warsztatch przedstawimy dyrektorom, żeby mogli w tym temacie działać

Co Osiągnęliśmy?

Przeprowadziliśmy prelekcje dla ponad 1000 ósmoklasistów w 16 szkołach, a naszą witrynę odwiedziło ponad 2000 osób!

Działamy stacjonarnie w Bielsku-Białej, a także zdalnie poprzez stronę i Instagrama!
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Synów Pułku w Bystrej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Macierzy Szkolnej w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 26 im. Zygmunta Lubertowicza w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 31 im. Jana Kochanowskiego w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Janusza Kusocińskiego w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 32 im. Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kornela Makuszyńskiego w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 37 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 28 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 30 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 36 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 20 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 23 w Bielsku-Białej
Krok

Odnajdź Siebie

Pomyśl o tym co chciałbyś robić w przyszłości, coś co sprawiałoby Ci szczęście. Zastanów się czy masz jakieś zainteresowania, które mógłbyś/mogłabyś połączyć ze swoją przyszłą pracą.

Jeśli nie masz żadnego pomysłu, spróbuj wykonać test na osobowość, który pozwoli Ci się łatwiej zrozumieć. Nie powinien być on jednak jedynym kryterium.

Pamiętaj również, że w przypadku jakichkolwiek problemów możesz udać się do swojego szkolnego doradcy zawodowego, który pomoże Ci dobrać szkołę i zawód.

Krok

Sprawdź Się

Poszukaj informacji o swoim przyszłym zawodzie.
Na platformie Mapa Karier znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak wygląda dana praca, jakie kompetencje są potrzebne do jej wykonywania i ile trwa edukacja. Możesz też sprawdzić prognozę zapotrzebowania na danym terenie na portalu Barometr Zawodów.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź kanały na YouTube poświęcone interesującemu Cię zawodowi lub nasz Instagram, gdzie regularnie wrzucamy wywiady z uczniami szkół średnich.

Krok

Jaka Szkoła Jest Odpowiednia Dla Ciebie?

Wybór szkoły średniej wiąże się bezpośrednio z zawodem, który masz zamiar wykonywać w przyszłości, ale nie przejmuj się, jeśli jeszcze nie podjąłeś tej decyzji.

Jesteś bardzo młody/młoda i wizje twojej przyszłości mogą się jeszcze wiele razy zmienić. Nie oznacza to jednak, że wybór przed którym stoisz nie jest ważny.

Jeśli masz już konkretny pomysł na swoją przyszłość, sprawdź, czy swojego zawodu możesz nauczyć się w technikum lub szkole branżowej (nawet jeśli do późniejszej pracy niezbędne będą studia, warto “sprawdzić się” i zobaczyć czy się w tym spełniasz).

Jeśli twoja przyszła praca wymaga ukończenia specjalistycznych studiów, a edukacji nie da się rozpocząć w technikum (np. prawnik lub lekarz), powinieneś wybrać liceum ogólnokształcące i skupić się na przedmiotach, które będą Ci w przyszłości najbardziej niezbędne. Jeśli jednak nie jesteś jeszcze pewien, oto parę dobrych praktyk:

Kieruj się...

Charakterem

Weź pod uwagę Twój temperament i charakter.
Jeśli jesteś osobą pełną energii, lubiącą zmiany to szkoła branżowa i technikum zapewnią Ci różnorodne przedmioty i praktyki zawodowe, które mogą się okazać dla Ciebie o wiele ciekawsze niż ogólne przedmioty w liceum.

Kieruj się...

Sobą

Nie warto sugerować się decyzją twoich kolegów i koleżanek.
To ma być tylko i wyłącznie Twój wybór, a nie np. rodziców. Jeśli koniecznie chcesz pójść z kimś do jednej szkoły warto zobaczyć, czy oferuje ona klasę spełniającą Twoje wymagania. Pamiętaj, aby to twoją przyszłość stawiać na 1 miejscu!

Kieruj się...

Zdrowiem

Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia.
Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia, o szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w sekretariacie szkoły.

Kieruj się...

Ambicjami

Twoje ambicje i aspiracje są jednymi z najważniejszych elementów.
W dzisiejszych czasach studia nie są gwarancją dobrze płatnej pracy. To, ile czasu poświęcisz na rozwijanie swoich pasji zadecyduje o Twojej przyszłości. Solidne przykładanie się do samodoskonalenia to dobry sposób na sukces zawodowy.

Krok

Rodzaje Szkół

No dobra ale czas na konkrety! Wyobraź sobie że masz do wyboru trzy opcje:

  • szkołę, gdzie uczysz się do zawodu, gdzie po jej ukończeniu masz do wyboru pracę lub kontynuowanie nauki w celu zdania lub przystąpienia do matury,

  • szkołę, gdzie uczysz się do egzaminu maturalnego aby po nim dostać się na wymarzone studia i uczyć się swojego przyszłego zawodu,

  • szkołę, gdzie jednocześnie uczysz się do egzaminu maturalnego i zawodowego, a kończąc ją możesz wybrać pomiędzy pracą w swoim zawodzie, a studiami.

Teraz zastanów się, która opcja najbardziej Tobie odpowiada. Nadal nie wiesz co wybrać? Poniżej porównaliśmy 3 typy szkół.

Krok

Dokonaj Wyboru!

Zorientuj się, jakie szkoły w twojej okolicy mają interesujące Cię kierunki. W tym celu musisz sprawdzić ofertę edukacyjną Twojego miasta.

Brzmi strasznie? Nie przejmuj się, to nic trudnego!
Wystarczy wyszukać w Internecie listy dostępnych placówek w Twojej okolicy, na przykład za pośrednictwem portalu Wasza Edukacja.

Kolejnym krokiem jest wyszukanie, w jakich kierunkach kształcą dane szkoły. Warto również wiedzieć, jakie przedmioty są rozszerzane na danym profilu/kierunku i jakie języki obce są dostępne.
Możesz to sprawdzić za pomocą portalu Wasza Edukacja lub bezpośrednio na stronach internetowych szkół. Powodzenia!

Krok

Skanujemy i Filtrujemy

Jeśli masz na oku trochę więcej szkół, trzeba zabrać się za ich posortowanie i przefiltrowanie.

Pamiętaj, że przy rekrutacji do szkół średnich możesz wybrać 3 szkoły i dowolną ilość profili i kierunków.

Swoją listę zacznij od swojej wymarzonej szkoły, a resztę pozycji uzupełnij placówkami, które w większości spełniają twoje wymagania.
Oto kilka czynników które ci w tym pomogą:

Zwróć uwagę na taki czynnik jak % zdawalności matur na danych profilach, czy sukcesy szkoły w konkursach. Świadczą one często o podejściu nauczycieli do nauczania uczniów i skuteczności oraz o pomocy w rozwijaniu pasji.

Ogólnie rzecz biorąc, prestiż szkoły jest określany przez wiele czynników, w tym jakość nauczania, sukcesy uczniów, renomę nauczycieli oraz wyposażenie i infrastrukturę szkoły, a nawet mniej oczywiste aspekty jak jej lokalizacja.

Lokalizacja szkoły może mieć wpływ na dostępność do innych udogodnień, takich jak biblioteki (szkolne bądź publiczne), parki, baseny czy hale sportowe, co może być ważne dla rodziców i uczniów. Ponadto może się wiązać z dostępnością do dobrych połączeń komunikacyjnych, co ułatwi i przyspieszy dojazd i powrót ze szkoły.

Warto także zapytać uczniów chodzących do szkoły, albo ich absolwentów jaka jest ich opinia o danej szkole. Może Ci to pomóc w podjęciu decyzji, czy na pewno dana szkoła jest odpowiednia.

Kolejnym aspektem, które ma znaczenie jest występowanie kół naukowych i możliwość odbywania się zajęć dodatkowym, dzięki którym możesz rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Krok

Powodzenia!

Tyle mogliśmy zrobić my, teraz Twoja kolej. Wiemy, że stoisz teraz przed niełatwą decyzją, ale głęboko wierzymy - dasz sobie radę!

Nie ma jednej idealnej szkoły dla wszystkich - ważne, byś znalazł tę, która będzie najlepiej odpowiadała twoim oczekiwaniom i zainteresowaniom.

Nie bój się podejmować trudnych decyzji - one często prowadzą do największych sukcesów.

Pamiętaj, że każda szkoła, do której się dostaniesz, będzie miała do zaoferowania coś wartościowego!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Tobie w wyborze szkoły. Na koniec zapraszamy na naszego IG: @pewne_wybory, a jeśli podoba Ci się to co robimy możesz nas wesprzeć zostawiając “serduszko” pod przypiętym postem na naszym IG. Każda forma Twojego wsparcia projektu pomoże nam dotrzeć do jeszcze większego grona młodych ludzi stojących przed ciężkim wyborem. My chcemy sprawić, by ten wybór był PEWNY!

A to mini dodatek dla przyszłych uczniów liceów, techników i szkół branżowych od absolwentów i aktualnych uczniów, żebyście nie musieli popełniać naszych błędów i niepotrzebnie się stresować :))

Na zakończenie...

Rady Starszego Kolegi

Porada #1

Początki bywają trudne

Możemy szczerze powiedzieć, że pierwsza klasa jest najcięższa. Nowe otoczenie, nowi ludzie, nowe wymagania i obowiązki. Może być ciężko odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Nagle wszyscy oczekują od nas o wiele więcej, ale z każdym kolejnym dniem jest coraz łatwiej się zaaklimatyzować, dlatego nie ma potrzeby się tym martwić. Trudności pomagają nam się rozwijać i są one szansą, aby się wykazać i w tym przypadku, szybko mijają. Głowa do góry!

Porada #2

Nie stresuj się

Stres jest w tej sytuacji normalny. Nie ma co się tym przejmować. Zaczynając naukę w szkole średniej możesz podczątkowo otrzymywać słabsze oceny, pomimo tego, że bardzo dobrze radziłeś_aś sobie z danym przedmiotem. Może być to spowodowane wyrównaniem poziomu klasy - nie jest to powód do zmartwień, wdrożenie się w ten system to tylko kwestia czasu. Przedmioty rozszeżone nie są najłatwiejsze, jednak da się ich nauczyć! Będziesz musiał_ła poświęcić im trochę więcej uwagi. Im mocniejsza klasa tym bardziej wymagający nauczyciele ale z czasem przekonasz się, że działa to na twoją korzyść! Pamiętaj, że liczy się wynik z matur, nie porównuj się do innych i rób swoje!

Porada #3

Daj sobie czas

Jeśli czujesz, że dany profil/kierunek Ci nie odpowiada, poczekaj z decyzją np. do końca 1. półrocza. Do tego czasu możesz przemyśleć to, czy jesteśmy pewni na zmianę profilu/szkoły. Pamiętaj żeby nie podejmować pochopnych decyzji i nie panikować! Jeśli nie odnajdujesz się w nowej klasie i nie potrafisz z nikim złapać wspólnej energii to zasada jest identyczna jak poprzednia. Daj trochę więcej czasu. Na początku każdy jest zestresowany i trudno jest mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ale może po upływie czasu to właśnie w nowej klasie poznasz swoją bratnią duszę!

Porada #4

Angażuj się w życie szkoły

Angażowanie się w różnego rodzaju działania i projekty to doskonały sposób na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji, a także na zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Niezależnie od tego, czy są to zajęcia dodatkowe, praca w samorządzie szkolnym, czy udział w konkursach czy olimpiadach. Każda tego typu aktywność to cenne doświadczenie, które może pomóc Ci w przyszłości. Podejmij rękawicę i nie bój się wyzwań - im więcej zrobiłeś, tym więcej masz szans na osiągnięcie sukcesu. Nie rezygnuj z możliwości, jakie daje ci szkoła, a z pewnością znajdziesz coś, co Cię usatysfakcjonuje i pozwoli ci się rozwijać.

Porada #5

Pudło!

Czasem może się okazać, że to rzeczywiście nie to czego się spodziewaliście. Jeżeli jesteś pewien na zmianę szkoły, poinformuj o tym najpierw rodziców. O szczegółowe informacje możesz również zapytać wychowawcę, pedagoga szkolnego, czy doradcę zawodowego. Możesz to zrobić w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że jeśli zmieniasz kierunek/profil, często musisz nadrobić znaczną część materiału, który przerabiała dana klasa na danym kierunku. Jeśli chcesz to zrobić w 2. klasie, istnieje możliwość, że jeśli wybrany kierunek znacznie różni się od tego, na którym jesteś, będziesz musiał rozpocząć swoją naukę tego kierunku od 1. klasy.

Porada #6

Twoja druga szansa

Nie dostałeś się do swojej wymarzonej szkoły? A może dostałeś się ale nie na ten kierunek co chciałeś? Pamiętaj, że możesz odwołać się od decyzji i napisać specjalne pismo do swojej docelowej szkoły, tym samym umożliwiając szkole ponowne rozpatrzenie twojej kandydatury. Przy wybieraniu szkół do naboru pamiętaj, że często łatwiej zmienić klasę w danej szkole, niż zmieniać szkołę po zakończonej rekrutacji i rozpoczęciu roku szkolnego.

O Nas

Realizujemy projekt o nazwie “Pewne Wybory” w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii”.

Edukowanie młodych ludzi w zakresie wyboru szkoły średniej uznaliśmy za okazję do wsparcia innych, jednocześnie chcieliśmy nauczyć się pracy w grupie i poznać innych ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Podczas naszej przygody udało nam się to wszystko osiągnąć, a przy okazji świetnie się bawiliśmy.

Znalazło się wiele osób prywatnych i instytucji, które poparły naszą inicjatywę i zawdzięczamy im nasz sukces.

Chcieliśmy wnieść trochę dobra od siebie dla innych, a to dobro do nas wróciło, dlatego jesteśmy wdzięczni i dumni, że mogliśmy przeprowadzić nasz projekt.
Jednocześnie głęboko wierzymy, że są młodzi ludzie, którym nasz projekt pomógł w podjęciu tak ciężkiej i odpowiedzialnej decyzji.

Dziękujemy za wsparcie!

Partnerzy

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Odwiedziliśmy te placówki!

Partnerzy Szkolni

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image